PROGRAM FÂNFEST 2013

Afis_FanFest2013

www.fanfest.ro

JOI, 15 august 2013

09:00 – 10:00 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Capoeira Angola cu Cercul Întreg Loc: Reduta FânFest

12:00 – 18:00 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Jocuri de societate Loc: FânFest Lounge

12:00 – 19:00 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Zbor în Tandem cu parapanta Plecare de la Info Point

12:00 – 20:00 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Biblioteca în aer liber Loc: La Hamace

12:00 – 20:00 ATELIER: Pictură activistă, imprimări textile, stencils Cortul DIY

14:00 – 20:00 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Masaj Loc: FânFest Lounge

15:00 TURURI GHIDATE: Turul Satului Plecare de la Info Point

15:00 – 17:00 TEATRU CIVIC: “Legământ copacului” – Atelier de improvizație teatrală cu Paul Socol Loc: La Hamace

15:00 – 17:00 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Atelier de croșetat Loc: Târg Țărănesc

15:00 – 17:00 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Slackline Loc: Reduta FânFest

15:00 – 18:00 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Jonglerii & Percuție Loc: Reduta FânFest

15:30 – 17:30 FORUM: Presa Alternativă – motivații, metode de lucru și scopuri comune 1, Rise project, Centrul de investigații media Loc: Ograda Casei Parohiale

15:30 – 16:30 EXPOZIŢII: Vernisaj Muzeul Campaniei Salvaţi Roşia Montană Loc: Veranda Casei Parohiale

15:30 – 16:30 Prezentarea programului Adoptă o Casă Loc: Pivniţa Casei Parohiale

16:00 – 18:30 FILME DOCUMENTARE: Memorialul durerii – “Grupul Capotă – Dejeu” – dezbatere Loc: Căminul Cultural

16:00 – 17:30 FORUM: Fără cărbune – Ionuț Brigle, Bankwatch România Loc: Cortul din Parc

16:00 – 17:30 FORUM: Organismele Modificate Genetic – metode de opoziție – InfOMG și Gerald Miles – Field Liberation Movement (Țara Galilor) Loc: Cortul Cultural

16:00 – 18:00 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Quilling și origami Loc: Cortul DIY

17:00 – 18:00 EXPOZIŢII: Vernisaj Edmond Kreibik – Am fost odată într-un loc.. Loc: Biserica Unitariană

17:00 – 18:00 ZONA COPIILOR: Haideţi să ne cunoaştem! Loc: Cortul Copiilor

18:00 – 19:30 FORUM: Comunitățile din Bârlad împotriva gazelor de șist – Andrei Crăciun, Vira Loc: Biserica Unitariană

18:00 – 20:30 FORUM: Workshop de consens și facilitare – Andrei Mocanu Loc: Ograda Casei Parohiale

18:00 – 19:30 LITERATURĂ: Orlando Balaș Loc: Cortul din Parc

18:00 – 19:30 FORUM: Protestele mişcărilor studenţeşti din Ungaria şi România – Vámos Péter – Student Network Hungary, Hallgatói Hálózat, SePoate.net Loc: Cortul Cultural

18:00 – 20:00 ZONA COPIILOR: Joc și joacă pentru copii și părinți Loc: Cortul Copiilor

19:00 – 20:30 FILME DOCUMENTARE: Wasteland, Brazilia 2010 Loc: Căminul Cultural

21:00 – 22:30 FILME DOCUMENTARE: Cai Sălbatici, România, 2011 Loc: Căminul Cultural

21:00 – 23:00 FILME DOCUMENTARE: Drill, Baby, Drill, Polonia 2013 Loc: Ograda Casei Parohiale

21:00 – 22:00 EVENIMENT SPECIAL: The Wind – silent screening, sound design, live scoring & foley Loc: Scenă, Reduta FânFest

22:00 – 24:00 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Povestiri la foc Plecare de la Info Point

22:00 – 02:00 MUZICĂ: Burning Tables / Mushroom Story / Methadone Skies / Kaleidonescu Loc: Scenă

01:00 – 05:00 MUZICĂ / DJs: Nicotine Nuns, Nerub, Padre, DJ Socol Loc: FânFest Lounge

Program vineri, 16 august 2013

09:00 TURURI GHIDATE:Turul Mineritului Plecare de la Info Point

09:00 – 10:00 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Capoeira Angola cu Cercul Întreg Loc: Reduta FânFest

09:30 – 11:00 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Tai Chi Loc: Reduta FânFest

10:00 – 11:30 PREZENTARE: Fotografie documentară și de călătorie – Edmond Kreibik Loc: Biserica Unitariană

10:00 – 11:30 FORUM: Campanii de activism strategic – Matthias Wuethrich – Greenpeace Elveţia Loc: Cortul Cultural

10:00 – 11:30 FORUM: Defrișările din Harghita și Covasna – Hans Hedrich și Orlando Balaș Loc: Cortul din Parc

10:00 – 11:00 ZONA COPIILOR: Atelier de joacă asistată părinte-copil – Bufnița cea Înțeleaptă Loc: Cortul Copiilor

10:00 – 12:00 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Henna Tattoos & Bubble Truoble – Shadows Art by TSRT-RO Loc: Reduta FânFest

10:00 – 14:00 TEATRU CIVIC: Clown Army Workshop, CIRCA Loc: Cortul de Teatru

11:00 – 12:00 ZONA COPIILOR: Atelier de croșetat pentru părinți și copii Loc: Cortul Copiilor

11:00 – 12:00 ATELIER DEMONSTRATIV: Fabricarea șindrilei – ARA, Frații Negrea, meșteri locali din Albac Loc: Casa din Țarină

11:00 – 17:00 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Slackline Loc: Reduta FânFest

11:00 – 20:00 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Jocuri de societate Loc: FânFest Lounge

11:30 – 12:30 ACTIVITĂȚI RECREATIVE: Yoga, Ronen Hirsch Loc: Reduta FânFest

12:00 TURURI GHIDATE: Turul Roşiei Montane pe bicicletă Plecare de la Info Point

12:00 – 13:00 ZONA COPIILOR: Atelier de teatru și improvizație cu Petra Balu Loc: Cortul Copiilor

12:00 – 14:00 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Quilling și origami Loc: Cortul DIY

12:00 – 19:00 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Zbor în Tandem cu parapanta Plecare de la Info Point

12:00 – 20:00 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Biblioteca în aer liber Loc: La Hamace

12:00 – 20:00 ATELIER: Pictură activistă, imprimări textile, stencils Cortul DIY

12:30 – 14:00 ATELIER: Fotografia ca mijloc de implicare socială – Daniel Vrăbioiu Loc: Biserica Unitariană

12:30 – 14:00 LITERATURĂ Poetrip de Oana Maria și Ștefan Botezatu Loc: Căminul Cultural

12:30 – 14:00 TEATRU CIVIC: Maria Balabaş – FânFest sound story – deschidere pentru public Loc: Veranda Casei Parohiale

12:30 – 14:00 FORUM: Drepturi cetățenești și acțiuni – Raluca Dan, Andrei Mocanu, Bogdan Buta Loc: Ograda Casei Parohiale

12:30 – 14:00 FORUM: Activismul feminist și cel de mediu merg împreună – Oana Băluță Loc: Cortul Cultural

14:00 TURURI GHIDATE: Turul Monumentelor Naturale Plecare de la Info Point

14:00 – 20:00 TEATRU CIVIC: Atelier CĂLCAȚI PE MINE? [poate o întrebare răspândi o revoltă?], MOTUS & TVO Loc: Cortul de Teatru

14:00 – 15:00 FILME DOCUMENTARE: ”Retman şi Retmagia” – Eveniment special în cadrul programului „Zona copiilor” Loc: Căminul Cultural

14:00 – 20:00 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Masaj Loc: Reduta FânFest

15:00 – 16:00 ZONA COPIILOR: Jocuri şi Jonglerii Loc: Cortul Copiilor

15:00 – 15:30 FILME DOCUMENTARE: Roșia Montană – peisaj cultural de valoare universală Loc: Căminul Cultural

15:00 – 16:30 FORUM: Comunitatea științifică internațională în sprijinul Roșiei Montane – ARA Loc: Biserica Unitariană

15:00 – 16:30 FORUM: Evitarea Embargourilor Informaționale – Maria Popa, Active Watch Loc: Ograda Casei Parohiale

15:00 – 16:30 FORUM: Campania anti-segregare din Cluj – Eniko Vincze, Gloc Loc: Cortul din Parc

15:00 – 16:30 FORUM: Taksim și Occupy Gezi Loc: Cortul Cultural

15:00 – 16:30 ATELIER: Introducere în construcția cuptorului rachetă – Ronen Hirsch, EcoRuralis Loc: Târgul Țărănesc

15:00 – 17:00 TEATRU CIVIC: “Legământ copacului” – Atelier de improvizație teatrală cu Paul Socol Loc: La Hamace

15:00 – 18:00 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Jonglerii & Percuție Loc: Reduta FânFest

15:30 – 16:30 EXPOZIŢII: Vernisaj We Love Roșia, discuții cu Louisa & Tică Loc: FânFest Lounge

15:30 – 16:30 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Respirație conștientă Loc: Reduta FânFest

16:00 – 18:00 FILME DOCUMENTARE: Vâlva Neagră, Grecia – dezbatere cu participarea lui Eugen David, Alburnus Maior Loc: Căminul Cultural

16:00 – 20:00 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Atelier de călărie pentru începători – Mugur Pop, Asociația Descoperă Natura Loc: Reduta FânFest

17:00 – 18:30 EXPOZIŢII: Vernisaj One step out și The Golden Skulls – Remus Ilisie Loc: Pivnița Casei Parohiale

17:00 – 18:30 FORUM: Producție tradițională – economie locală la Saschiz – Fundația ADEPT Loc: Cortul din Parc

17:00 – 19:30 FORUM: Grupuri grassroots – sursa schimbării în bine – Iașul iubește Teii, Tinerii Mânioși, Miliția Spirituală, Spațiul DIY Craiova Loc: Ograda Casei Parohiale

17:00 – 18:30 FORUM: Prezentare privind gazele de șist în Polonia – aspecte economice, politice, de mediu și tehnice – Dimiter Kenarov, jurnalist independent Loc: Cortul Cultural

17:00 – 18:00 ZONA COPIILOR: Teatru de păpuși – Pinocchio, Trupa Păpușarii Loc: Cortul Copiilor

17:00 – 19:30 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Atelier de circ aerial, trambulină, trapez, tissue – Shadows Art by TSRT-RO Loc: Reduta FânFest

18:00 – 19:30 EVENIMENT SPECIAL: Flăcări pe comorile ascunse ale Transilvaniei, Recital de orgă Cipriana Smărăndescu (Roma/Italia) Loc: Biserica Unitariană

18:00 – 20:00 ZONA COPIILOR: Joc și joacă pentru copii și părinți – Cătălin Felea Loc: Cortul Copiilor

19:00 – 20:00 EXPOZIŢII: Vernisaj Acasă la Roșia Montană – o familie, un secol… Loc: Pivnița Casei Parohiale

19:00 – 20:00 LITERATURĂ: Mihai Goțiu Loc: Cortul din Parc

19:00 – 20:30 TURURI GHIDATE: Identificarea plantelor din Roșia Montană cu Sara Meaker și Douglas McFarlane însoțiți de localnici Plecare de laTârgul Țărănesc

19:00 – 20:30 FORUM: PRESA ALTERNATIVĂ – motivații, metode de lucru și scopuri comune 2 – Casa Jurnalistului, VICE Loc: Cortul Cultural

20:00 – 22:00 TEATRU CIVIC: Teatru pentru Putini: Del duma, Vorbeşte-le despre mine, dezbatere Loc: Căminul Cultural

21:00 – 22:00 TEATRU CIVIC: Kaleidoskop insights Loc: Cortul Cultural

21:00 – 23:00 FILME DOCUMENTARE: Amintiri din dubă, dezbatere Loc: Ograda Casei Parohiale

22:00 – 24:00 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Povestiri la foc Plecare de la Info Point

17:00 – 01:30 MUZICĂ: Trei Parale / Justice Nowhere (Nepal/UK) / Theory Of Mind / Omu Gnom / Altar / Norzeatic & Avant’n’Gard / Travka / Blanoz Loc: Scenă, Reduta FânFest

01:00 – 05:00 MUZICĂ / DJs: MRK / Phase3 / Madliqiud / ZO / US Loc: FânFest Lounge, Reduta FânFest

Program sâmbătă, 17 august 2013

07:00 MARATONUL Recunoștinței pentru Roșia Montană Plecare de la

Tried left – for happy this and. Today click here eonlinepharmacy.com effect #34 – cream commenting angry with.

Primăria Roșia Montană

09:00 TURURI GHIDATE:Turul Mineritului Plecare de la Info Point

09:30 – 11:00 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Tai Chi Loc: Reduta FânFest

10:00 – 11:30 FORUM: O cină la ambasadă – Mihai Goțiu, jurnalist independent Loc: Biserca Unitariană

10:00 – 11:30 FORUM: Balcanii sub asediul cianurii – Georgeta Ionescu Loc: Căminul Cultural

10:00 – 11:30 FORUM: Punerea în valoare a patrimoniului natural și cultural prin inițiative economice particulare – Mugur Pop, Asociaţia Descoperă Natura; Jochen Cotariu, Moara Veche Loc: Cortul din Parc

10:00 – 11:30 FORUM: Cum am reușit să oprim mina – Bulgaria – membri ai comunității locale de rezistență Loc:Cortul Cultural

10:00 – 11:00 ZONA COPIILOR: Atelier de teatru pentru copii Loc: Cortul Copiilor

10:00 – 12:00 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Henna Tattoos & Bubble Truoble – Shadows Art by TSRT-RO Loc: Reduta FânFest

10:00 – 14:00 TEATRU CIVIC: Clown Army Workshop, CIRCA Loc: Cortul de Teatru

11:00 TURURI GHIDATE: Turul Cornei Plecare de la Info Point

11:00 – 13:00 ZONA COPIILOR: Jocuri și povești cu Louisa Hoppe și Tică Darie Loc: Cortul Copiilor

11:00 – 17:00 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Slackline Loc: Reduta FânFest

11:00 – 20:00 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Masaj Loc: Reduta FânFest

11:00 – 20:00 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Jocuri de societate / 14:00 Concurs ”Regele din Tokyo” – ESC Cluj Loc: FânFest Lounge

11:00 – 12:00 ATELIER DEMONSTRATIV: Realizarea tencuielilor tradiționale, ARA Loc: Pivnița Casei Parohiale, Biserica Unitariană

11:30 – 19:00 TÂRGUL ȚĂRĂNESC: Piaţa Seminţelor Libere – schimb de seminţe tradiţionale Loc: Târgul Țărănesc

11:30 – 12:30 ACTIVITĂȚI RECREATIVE: Yoga – Ronnen Hirsch Loc: Reduta FânFest

12:00 – 14:00 FORUM: Mining Watch Romania – Roxana Pencea, Tudor Brădățan, Ionuț Brigle Loc: Biserica Unitariană

12:00 – 14:00 FORUM: Despre gazele de șist – beneficiu sau otravă – Marina Ștefan, Maria Olteanu, Georgeta Ionescu Loc: Căminul Cultural

12:00 – 14:00 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Quilling și origami Loc: Cortul DIY

12:00 – 19:00 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Zbor în Tandem cu parapanta, PG Tandem Plecare de la Info Point

12:00 – 20:00 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Biblioteca în aer liber, Centru de Cultură Loc: La Hamace

12:00 – 20:00 ATELIER: Pictură activistă, imprimări textile, stencils Cortul DIY

12:30 – 14:00 FORUM: Oro No – Antiminerit Spania, Asturias – Elena Borras Loc: Cortul Cultural

12:30 – 14:00 FORUM: Semințe tradiționale – Nicolae Lalu Loc: Cortul din Parc

14:00 TURURI GHIDATE: Turul Panoramic Plecare de la Info Point

14:00 – 20:00 TEATRU CIVIC: Atelier CĂLCAȚI PE MINE? [poate o întrebare răspândi o revoltă?], MOTUS & TVO Loc: Cortul de Teatru

15:00 – 16:30 FORUM: Alburnus Maior: Rezistența din Roșia Montană – Eugen David şi Călin Caproş, Alburnus Maior Loc: Biserica Unitariană

15:00 – 16:30 LITERATURĂ: Marcel Vișa Loc: Ograda Casei Parohiale

15:00 – 16:30 FORUM: Calea țărănească – Inițiative de susținere a agriculturii țărănești – Mihaela Vețan și Sergiu Florean – ASAT Timișoara, Sara Meaker și Douglas McFarlane – Târnaț – Kalotaszeg Durabil, Ronen Hirsch – Cutia Țăranului Loc: Cortul din Parc

15:00 – 16:30 FORUM: Alternative la economia corporatizată – experimentul Stanciova – Teodora Borgoff, Irina Tomici și Gabriel Berzescu Loc: Cortul Cultural

15:00 – 17:00 ACTIVITĂȚI RECREATIVE: Atelier de croșetat Loc: Târgul Țărănesc

15:00 – 17:00 TEATRU CIVIC: “Legământ copacului” – Atelier de improvizație teatrală cu Paul Socol Loc: La Hamace

15:00 – 16:15 PREZENTARE: Fotografia socială și de protest – Edmond Kreibik Loc: Biserica Greco-Catolică

15:30 – 16:30 EXPOZIȚII: Vernisaj ”Travel for a cause – Save Roșia Montană” și discuții cu Radu Păltineanu, Elena Vanica și Sophian Guidara Loc: FânFest Lounge

15:30 – 16:30 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Reiki Loc: Reduta FânFest

16:00 – 17:00 ZONA COPIILOR: Atelier de teatru și improvizație pentru copii Loc: Cortul Copiilor

16:00 – 20:00 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Atelier de călărie pentru începători – Mugur Pop, Asociația Descoperă Natura Loc: Reduta FânFest

16:30 – 17:45 ATELIER: Lumina în fotografie – Daniel Vrăbioiu și Edmond Kreibik urmat de un TUR GHIDAT pe dealurile Roșiei Loc: Biserica Unitariană

17:00 – 18:00 FORUM: Implicarea comunității: beneficiari, participanți în programe de restaurare – Caroline Fernolend, vicepreședinte Fundația Mihai Eminescu Trust Loc: Biserica Unitariană

17:00 – 18:30 FORUM: Ţărani VS. Corporaţii: Fenomenul acaparării terenurilor agricole – Dan Cismaş şi Willy Schuster – Asociaţia EcoRuralis Loc: Cortul din Parc

17:00 – 18:30 FORUM: NO TAV – Simona Ivan, Val di Susa Loc: Cortul Cultural

17:00 – 18:30 FORUM: Turismul la Roșia Montană – Alexandru Binescu și Andrei Mihail Loc: Ograda Casei Parohiale

17:00 – 18:30 FILME DOCUMENTARE: Roșia Montană, un loc la marginea prăpastiei, Germania, 2012 Loc: Căminul Cultural

17:00 – 19:00 ZONA COPIILOR: Stelele Roșiei Montane cu Alex Loc: Cortul Copiilor

17:00 – 19:30 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Atelier de circ aerial, trambulină, trapez, tissue – Shadows Art by TSRT-RO Loc: Reduta FânFest

18:00 – 19:30 EVENIMENT SPECIAL: Şoapte şi poveşti din nopţi închipuite – Interferenţe muzicale persano-afro-americane, cu versuri de Rumi şi Omar Khayyam Loc: Biserica Greco-Catolică

18:30 – 20:00 FORUM: Implicarea socială a arhitectului – Arh. Raluca Munteanu, Fundația Pro Patrimonio Loc: Biserica Unitariană

19:00 – 20:00 TEATRU CIVIC: Opening CĂLCAȚI PE MINE? [poate o întrebare răspândi o revoltă?], MOTUS & TVO Loc: Cortul de Teatru

19:00 – 20:30 LITERATURĂ: Gabriel Bota și Petra Balu Loc: Ograda Casei Parohiale

19:00 – 20:00 ZONA COPIILOR: Joc și joacă pentru copii și părinți Loc: Cortul Copiilor

19:00 – 20:00 FILME DOCUMENTARE: L’or des autres – Aurul altora, Canada, 2011 Loc: Căminul Cultural

21:00 – 22:30 FILME DOCUMENTARE: Eᵾros, Italia, 2013 – dezbatere Loc: Ograda Casei Parohiale

21:00 – 22:00 EVENIMENT SPECIAL: Geamăna Tripping

Proiecție de fotografii și improvizație live a trupei Junetrip Loc: Cortul Cultural

22:00 – 22:30 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Spectacol cu foc Loc: Reduta FânFest

22:00 – 24:00 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Povestiri la foc Plecare de la Info Point

19:00 – 03:00 MUZICĂ: Zadar / Sky Swallows Challenger / Luna Amară / Aria Urbană / Celelalte Cuvinte / Implant Pentru Refuz / Shadowbox Loc: Scenă

01:00 – 05:00 MUZICĂ / DJs: Deeproots / LIMUN / INJEKTAH / LOW FREQ / High Kulture Loc: FânFest Lounge

Program duminică, 18 august 2013

09:00 TURURI GHIDATE: Turul Satului şi al Bisericilor Plecare de la Info Point

09:00 TURURI GHIDATE: Turul Cianurii Plecare de la Info Point

09:30 – 11:00 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Tai Chi Loc: Reduta FânFest

11:00 – 13:00 MAREA ADUNARE DE LA ROȘIA MONTANĂ Loc: Piața Veche

11:00 TURURI GHIDATE: The English Tour Plecare de la Info Point

12:00 – 19:00 ACTIVITĂŢI RECREATIVE: Zbor în Tandem cu parapanta Plecare de la Info Point

 

Comentariile nu sunt permise.

CriticAtac este o platformă care militează pentru posibilitatea exprimării libere şi în condiţii de egalitate a tuturor vocilor şi opiniilor. De aceea, comentariile care aduc injurii, discriminează, calomniează şi care în general deturnează şi obstrucţionează dialogul vor fi moderate iar contul de utilizator va fi permanent blocat.